Co to takiego - Frezarki CNC

wania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim, nie należy podchodzić do modelu tylko pod kątem wykorzystania docelowego, jako elementu maszyny czy kons

Co to takiego - Frezarki CNC

Projekty 3D dla frezarek

W trakcie pracy z maszynami CNC, możemy nie natknąć się ani razu na problem związany z modelem - przeważnie są to małe elementy o nikłym stopniu skomplikowania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, nie należy podchodzić do modelu tylko pod kątem wykorzystania docelowego, jako elementu maszyny czy konstrukcji. Musimy go tak zaprojektować, żeby stadium pośrednie - wykonanie na ploterze frezującym - również było możliwe.

Jeśli element ma skomplikowane wnętrze, prawdopodobnie trzeba będzie to rozdzielić na dwa podzespoły. Jeśli ma niestabilny kształt, na przykład kuli, trzeba będzie w projekcie dorobić tymczasowe podpórki. to samo w przypadku kształtu który sam nie utrzyma swojej wagi.

Wierzcie mi, warto pamiętać o tych rzeczach, nigdy nie wiadomo kiedy dostaniecie do wykonania element przy którym się one przydadzą.


Obrabiarki w praktyce - tokarka

Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach.

Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM

Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek:

kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki
uchwytowe
tarczowe i karuzelowe
rewolwerowe
półautomaty tokarskie
automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe
zegarmistrzowskie
zataczarki
specjalne (branżowe)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka


Bezpieczeństwo przy frezowaniu

Uwaga! To bardzo ważne. Frezarka, blok, odciąg... wszystko bardzo dobrze, ale nie zapominajmy w tym wszystkim o człowieku i jego bezpieczeństwie. Jest parę rzeczy na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy zachować wszystkie palce.

Najważniejszą rzeczą są ochraniacze - na oczy, uszy, stopy i palce. Czyli okulary ochronne, nauszniki wygłuszające hałas, buty robocze z metalowymi noskami i grube rękawice. Mając to na sobie, jesteśmy w stanie przetrwać nieuniknione wypadki i ciągły hałas pracującej frezarki.

Ponadto, ważnym jest aby kontrolować to co i jak się robi. Gdy maszyna zatnie się na kawałku metalu, nie wyciągamy go gołymi rękami. Przy każdej awarii maszyny, przerywamy jej działanie. Gdy usterka dotyczy jej wewnętrznych mechanizmów, ponad to wyłączamy ją i odłączamy od zasilania. Miejmy to zawsze na uwadze, nasze kończyny niestety nie odrastają a model można wykonać ponownie.