Niższa i wyższa geodezja
Geodezja dzieli się na wyższą oraz niższą (miernictwo). Najczęściej właśnie spotyka się geodetów zajmujących się geodezja niższą, czyli właściwie miernictwem. Geodezja niższa to pomiary poniżej 750 km kwadratowych, bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Taki mierniczy właśnie będzie mierzył teren pod inwestycję, wykonywał inwentaryzację, nadzorował budowę itd.
Geodezja wyższa zajmuje się dużo większym obszarem, czyli np. powierzchnie regionów, krajów czy całej Ziemi.
Budowa z geodetą
Geodeta będzie Ci dotrzymywał towarzystwa podczas wszelkich prac budowlanych i związanych ze zmianami prawnymi do nieruchomości i gruntów. Jak tylko zdecydujemy się budować dom to właśnie geodeta wyznaczy nam miejsce po niego na działce, wymierzy powierzchnię i zaktualizuje mapkę.
Będzie on również monitorował i sprawdzał postępy prac budowlanych. Zajmie się również wprowadzaniem i zgłaszaniem zmian do urzędu. Oczywiście każda wizyta geodety kosztuje.
Geodezja wyższa z Wikipedii
Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej1.
Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?,1 np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa