Kilka faktów o przydomowych oczyszczalniach ścieków

ponieważ ma unikalne właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, tylko czy pamiętamy o tym na co dzień? W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania lasów, nic jej nie zatrzymuje. Stan jest k

Kilka faktów o przydomowych oczyszczalniach ścieków

Polska - kraj deficyty wody

Woda - najistotniejsza substancja na świecie. Bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest niezwykle ciekawym obiektem badania, ponieważ ma unikalne właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, tylko czy pamiętamy o tym na co dzień?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania lasów, nic jej nie zatrzymuje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.


O studniach

Woda z wodociągów często kosztuje krocie, a w wielu lokalizacjach tej opcji zwyczajnie nie ma. Czy wyjdzie korzystniej wiercić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Zrobienie studni głębinowej to spory koszt, wymaga także załatwienia pozwolenia na budowę. Jest całkiem sporo formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy "zwykła"? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych może wystarczyć. Tylko picie takiej wody niesie ze sobą duże ryzyko - trzeba wykonać badanie takiej wody, można ją także uzdatniać.

Ogólnie, woda ze studni to często jedyny sposób. Wywiercenie studni jest drogie, ale nie musimy płacić rachunków. Nie zapominajmy, że trzeba też taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy kilka opcji - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z zasilanych prądem możemy zdecydować się na bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba urządzenia mają wady i zalety. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.


Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, jak by tu oszczędzić? Jest kilka łatwych trików.

Jednak jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie wysokie, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Bywa się także, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeśli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to trzeba jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Sprawdź, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda leje się do muszli ciągle? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nową toaletę.

Istotna jest także sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości zmywarka zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.