Motoryzacja - to warto wiedzieć

odpowiednim serwisowaniem, ale czasem zdarza się także, że na początku kupujemy tanią część, która psuje się już po kilku dniach. Jak można zapobiegać takim sytuacjom? Najlepiej jest oczywiście kupować oryginalne części, mimo, że

Motoryzacja - to warto wiedzieć

Koszt części zamiennych do samochodu

Części samochodowe niektórzy z nas kupują o wiele częściej, niż ubrania. Często jest to spowodowane złym stanem technicznym danego pojazdu lub nieodpowiednim serwisowaniem, ale czasem zdarza się także, że na początku kupujemy tanią część, która psuje się już po kilku dniach. Jak można zapobiegać takim sytuacjom? Najlepiej jest oczywiście kupować oryginalne części, mimo, że często kosztują one o wiele więcej. Koszt naprawy ze względu na określone części może często być bardzo wysoki, jednak zawsze bardziej opłaci nam się zapłacić więcej za pierwszym razem, niż płacić małe kwoty, jednak bardzo często. Posiadając własny samochód zawsze musimy się liczyć z tego typu wydatkami.


Kilka faktów o silniku

Silnik ? typ maszyny zamieniającej energię na pracę mechaniczną.

Energia zasilająca silnik może mieć formę:

energii chemicznej (np. silnik dla nanorurki)
energii cieplnej (np. silnik parowy, silnik Diesla, turbina parowa, gazowa i silnik Stirlinga)
energii elektrycznej (np. silnik elektryczny)
energii kinetycznej (np. turbina wiatrowa, turbina wodna)
energii potencjalnej (np. turbina wodna).
W zdecydowanej większości urządzeń energia mechaniczna wytwarzana przez silnik odbierana jest od obracającego się wału silnika i jest wykorzystywana w postaci pracy mechanicznej lub zamieniana na energię elektryczną. W silnikach takich jak np. silnik rakietowy lub silnik liniowy efektem działania silnika jest energia ruchu postępowego.

Najważniejsze atrybuty silnika
moc ? zdolność do wykonania pracy w jednostce czasu
sprawność ? stosunek wytworzonej energii użytecznej do energii pobranej przez silnik
moment obrotowy ? dla wszystkich silników z ruchem obrotowym
siła ciągu ? szczególnie dla silników lotniczych
impuls właściwy ? dla silników rakietowych

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik


Tłok w silniku spalinowym

Tłok silnika szczególny rodzaj tłoka połączony przegubowo (sworzniem) z korbowodem, wykorzystywany do odbierania energii mechanicznej spalanej mieszanki. Większość tłoków silników spalinowych wykonuje się ze stopów aluminium z krzemem.

Tłok spełnia wiele zadań:

uszczelnia cylinder (za pomocą pierścieni),
przekazuje siłę nacisku gazów na dalsze części mechanizmu korbowego ? do wału korbowego,
prowadzi górną część korbowodu.

W procesie produkcji przeprowadza się selekcję tłoków pod względem wymiarów i masy. Pierwsza pozwala wybrać tłok o optymalnym luzie między tłokiem a cylindrem przy ograniczonej ilości braków podczas produkcji. Druga, selekcja tłoka w zależności od masy ułatwia wyrównoważenie układu korbowo-tłokowego. Tłok funkcjonalnie dzieli się na: denko, piastę tłoka, część pierścieniową, część nośną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82ok_(silnik_spalinowy)