Nie warto lać wody

kolodzy". Jednak wypadałoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który wykorzystujemy. Istnieje parę sposobów na oszczędzanie wody, które nie wiążą się z dużymi wyrzeczeniami. Jednym z n

Nie warto lać wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Woda - warto oszczędzać

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma alergię na hasło "ekologia" lub "ekolodzy". Jednak wypadałoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który wykorzystujemy.

Istnieje parę sposobów na oszczędzanie wody, które nie wiążą się z dużymi wyrzeczeniami. Jednym z najprostszych jest stosowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, jednak wody płynie mniej. Można też wybierać prysznic, zamiast kąpieli.


Zanim urządzisz ogród - wybierz trawę

Zanim przejdziemy do właściwego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Nie zwracając uwagi na sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), zasadniczo należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wbrew pozorom nie jest łatwo podjąć decyzję. Chyba najwięcej jest zależne od tego, czy jesteśmy wystarczająco cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wyrosną z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. Drugą bardzo ważną kwestią jest koszt - trawa z rolki jest dość dużym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one charakterystyczne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować podłoże, używając odpowiednio dostosowanych nawozów. Jest to dość pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.


Dom - największe nasze marzenie

Większość Polaków marzy o tym, by zamieszkać w swoim własnym, nowym domu. Wielu to marzenie realizuje. Mimo, że dom kojarzy nam się z długowiecznością, rzadko tak naprawdę myślimy o dalekiej przyszłości wybierając projekt.

A warto pomyśleć, zwłaszcza o kwestiach związanych z utrzymaniem domu. Przeciętny Kowalski dopóki mieszka w bloku, nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane są kwestie infrastruktury w domu - nagle trzeba się zastanowić jaki typ ogrzewania wybrać, policzyć ile nas będzie to kosztować. I ciągle podejmujemy decyzję na podstawie teraźniejszych danych, nie myśląc ile będzie nas kosztowało utrzymanie domu za na przykład 10-15 lat.

Perspektywa nie jest różowa - będzie drogo, nawet bardzo. Dlatego warto zastanowić się już dzisiaj, czy będzie nas stać na utrzymanie naszego drogiego (dosłownie i w przenośni) domu.