Ogólnie o problemie z insektami

ć na całe rośliny, podjadać je, albo po prostu pozbawiać środków witalnych. Wówczas niezbędne staje się ich zwalczanie. Zwykle takie robaki są spryskiwane przez odpowiednie środki, które działają na nie niszcząco. Można kupować ta

Ogólnie o problemie z insektami

Szkodliwość robaków

Ziemia ogrodowa jest naturalnym środowiskiem życia wszystkich robaków. Jednak zdarza się, że stają się one szkodliwe dla roślin, jeżeli zaczynają wchodzić na całe rośliny, podjadać je, albo po prostu pozbawiać środków witalnych. Wówczas niezbędne staje się ich zwalczanie. Zwykle takie robaki są spryskiwane przez odpowiednie środki, które działają na nie niszcząco. Można kupować także środki niszczące, którymi polewa się odpowiednie miejsca w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one niszczyć także pożyteczne robaki i starać się wybierać te środki, które są w miarę bezpieczne dla otoczenia. Zdarza się także, że robaki przechodzą do domu ogrodowego, a wówczas trzeba również w nim przeprowadzić dezynsekcję.


Jak walczyć z pluskwami?

Środki chemiczne zwalczające owady to najlepszy sposób na to, by sobie poradzić z problemem. Jednak nie zawsze te dostępne w marketach będą wystarczające. Wszystko zależy od tego jakiego gatunku robactwo zalęgło się w twoim domu. Inaczej walczy się z mrówkami, inaczej z karaluchami, a inaczej z pluskwami. Te ostatnie są chyba najgorsze ze wszystkich - ich obecność odkryjesz zapewne w środku nocy, wcześniej zastanawiając się skąd masz tyle czerwonych śladów na ciele. Alergia jakaś, meszki, czy inne komary? Zapal w nocy światło, a więcej już nie zaśniesz. Żeby wygrać z pluskwami nastaw się na walkę długą lub spore koszty. Tutaj warto poszukać specjalistów od dezynsekcji!


Karaluchy - z Wikipedii

Karaluch, karaczan wschodni (Blatta orientalis, przestarzałe z tur. ? karakon) ? owad synantropijny (żyjący w siedliskach człowieka). Żyje w kuchniach, magazynach, wyjadając produkty żywnościowe.

Długość do 3 cm. Ubarwienie czerwone do czarno-brązowego. Dobrze rozwinięta druga para skrzydeł. Skrócone pokrywy samców nie zakrywają odwłoka, u samic jedynie zalążki skrzydeł. Długie czułki.

Samica składa 14-16 jaj w kokonie, ich rozwój w temp. pokojowej trwa ok. 279 dni. Wszystkożerne ? są jednymi z niewielu zwierząt zdolnymi do strawienia keratyny ? białka włosa (tak samo jak mole włosienniczki posiadają keratynazę ? dzięki której możliwe jest trawienie keratyny). Najchętniej gromadzą się w szparach i szczelinach oraz w miejscach wilgotnych. Mogą przenosić choroby.

Wykazują cechy stadne. Rozpoznają się wzajemnie dzięki specyficznemu wydzielanemu zapachowi. Podążają chaotycznie w miejsca, gdzie są już inne osobniki. Niektóre gatunki prowadzą nocny tryb życia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karaluch