Witaminy i minerały- trening

zygodę ze sportem zastanawia się, po jaki rodzaj odżywek sięgnąć. Tego rodzaju preparaty stają się coraz bardziej popularne i nic dziwnego, że spora grupa sięga po nie właśnie ze względu popularności tych substancji. W ostatnich l

Witaminy i minerały- trening Witaminy w treningu są bardzo ważne jak aminokwasy i zróżnicowana dieta. Dlatego warto poszukać .

Szeroka gama produktów dla sportowców

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem zastanawia się, po jaki rodzaj odżywek sięgnąć. Tego rodzaju preparaty stają się coraz bardziej popularne i nic dziwnego, że spora grupa sięga po nie właśnie ze względu popularności tych substancji. W ostatnich latach możemy zaobserwować naprawdę bogatą ofertę tego rodzaju produktów.

Możemy zatem zainwestować nie tylko w odżywki białkowe, które powodują głównie przyrost masy ciała, ale także odżywki przed- czy potreningowe, wspomagające cały organizm. Takie preparaty są sprzedawane nie tylko w różnych formach ale także w pojemnikach o bardzo różnej pojemności, zatem każdy sportowiec znajdzie coś dla siebie w sklepie z takim asortymentem.


Witamina K w diecie. Jak uzupełniać niedobór?

Niedobory witaminy K mogą powodować poważne problemy z krzepnięciem krwi oraz zaburzeniami pracy jelit, co może negatywnie odbić się na zdrowiu całego naszego organizmu. Co ciekawe o niedobór tej witaminy jest dość łatwo.

Nadmiar antybiotyków czy środków przeciwbólowych może powodować niedobór tej witaminy. Na nieszczęście konserwanty zawarte w przetworzonej żywności również wpływają na niski poziom witaminy K w naszym organizmie. Niedobór możemy uzupełniać suplementami oraz warzywami liściastymi, strączkowymi oraz pomidory.


Cytat z Wiki: Witamina K

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej ?-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji ?. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor ?-karboksylazy. Warunkuje to:

-utrzymanie prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia: II, VII, IX, X, a także: osteokalcyny, osteopontyny, osteonektyny.
białek hamujących krzepnięcie krwi: białka C, białka S
białek wiążących wapń w nerkach, łożysku i płucachpotrzebny przypis.
Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie:

-regulują wytwarzanie protrombiny
-wpływają na krzepnięcie krwi
-odgrywają rolę w gospodarce wapniowej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K