Artykuł o językach

wrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu...nauki języka obcego. Języki nie rozwijały się w izolacji - w zależności od czynników historycznych, geograficznych i antropologicznych, wpływały na siebie. Często też dana gr

Dodane: 11-05-2015 09:05
Artykuł o językach Warto znać język angielski! Jeśli jesteś zainteresowany kursem języka obcego, to sprawdź

Grupy językowe

Podam kilka ogólnych informacji o grupach językowych. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu...nauki języka obcego. Języki nie rozwijały się w izolacji - w zależności od czynników historycznych, geograficznych i antropologicznych, wpływały na siebie. Często też dana grupa językowa pochodzi od takiego języka, którym obecnie nikt się już nie posługuje. Takim przykładem jest łacina, która dała początek paru współczesnym językom - włoskiemu, francuskiemu, portugalskiemu i paru innym.


Ucz się języka!

Każdy z nas posiada świadomość, że aby naprawdę podnieść swoje kwalifikacje, powinniśmy się uczyć języków obcych. I w zasadzie to nie jest istotne, czy jesteśmy humanistami, czy też ukończyliśmy politechnikę. Tak naprawdę wyjątkowo opłaca się to wszelkiego rodzaju specjalistom - informatykom, programistom, czy lekarzom. Nie tylko dzięki znajomości dodatkowego języka łatwiej będzie nam dostać pracę w kraju, ale także otworzy nam drzwi do kariery w innym państwie. Nawet jeśli nie planujemy emigrować, to z pewnością czasowy staż wpłynie pozytywnie na zawartość naszego CV.


O językach - polski i czeski

Interesującym tematem językoznawczym - zarówno dla filologów polskich, jak i dla lingwistów zajmujących się językami słowiańskimi, jest związek historyczny naszego ojczystego języka z czeskim. Co może się wydać interesujące dla laika, że we wczesnym średniowieczu języki te były niemal identyczne. Ale rozwój kulturowy Czech w owej epoce, był znacznie bardziej dynamiczny, niż u nas. Wczesne kontakty z chrześcijaństwem zachodnim otwarły naszym sąsiadem nowe możliwości. Zresztą, wystarczy przejść się po Pradzie, w której znajdziemy sporo średniowiecznych zabytków.


Co to jest grupa językowa?

Grupa językowa ? jednostka używana w genetycznej klasyfikacji języków naturalnych. Określa grupę języków w obrębie podrodziny językowej i może dzielić się na podgrupy (zespoły) językowe.

Pojęcie grupy językowej może mieć różny zakres w zależności od przyjętej klasyfikacji. Na przykład języki słowiańskie zazwyczaj klasyfikuje się jako grupę języków w obrębie podrodziny języków bałtosłowiańskich, jednak mogą być one również określane mianem rodziny językowej ? wówczas pojęcie grupy językowej ma węższy zakres.

Języki zaliczane do jednej grupy językowej, podobnie jak w przypadku podrodziny językowej, wywodzą się od wspólnego prajęzyka pośredniego.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_j%C4%99zykowa


Kurs językowy online?

Jeżeli postanowiliśmy zapisać się na kurs języka obcego, zdecydujmy się na metodę szkoleniową, która będzie odpowiednio do nas dopasowana. Nie zamierzam pisać o różnych mnemotechnikach. Ostatnio dość popularne są kursy językowe on-line. To jednak może się nie sprawdzić, jeśli nie potrafimy się zmobilozować do nauki samodzielnie - kontakt z lektorem motywuje! Ważny jest też native-speaker. Dzięki temu będziemy mogli przetestować nasze umiejętności językowe i komunikacyjne.